The elbow joint clamp is convenient to operate and has a strong clamping force, making it suitable for high current transmission. When combined with the P103-12-TZ-R-150A+ positive clamp, it is capable of handling charging and discharging, capacitance voltage, and formation and capacity grading tests for 150A pouch batteries, ensuring stable and efficient current transmission.
| Equipment name | 150A Pouch Cell Negative Toggle Clamp |
|---|---|
| Model | P103-12-TZ-R-150A- |
| Current | 150A |
| Color | Black |
Voltage & Current Accuracy: ±0.01% F.S.
Recording Frequency: 1000Hz
Current Response Time: ≤20μs
CV Testing
Type-C Power Port
6-Range Current Measurement
Voltage & Current Accuracy: ±0.02% F.S.
High-Frequency Sampling: 200Hz
Current Conversion Time: ≤2ms
Current Response Time: ≤1ms
Minimum Pulse Width: 10ms
Feedback Efficiency (Max): 75%
Voltage & Current Accuracy: ±0.05% F.S.
Recording Frequency: 10Hz
Sampling Time: 100ms
Current Response Time: ≤1ms
Energy Efficiency: >65%
Off-Line Test: 1GB
Recording Frequency: 10Hz
Sampling Time: 100ms
Energy Efficiency: >65%
Off-Line Test: 1GB
Recording Frequency: 10Hz
Minimum Pulse Width: 500ms
Volume: 100L
Space for Test System: 5U
Temperature Fluctuation: ≤0.9℉ (0.5℃)
Temperature Deviation: ±3.6℉ (±2℃)
Heating Time: 68°F ~ 302°F≤60min
(20℃ ~ 150℃≤60min)
Cooling Time: 68°F ~ -94°F≤75min
(20℃ ~ -70℃≤75min)
Volume: 100L*2
Number of Channels: 160CH
Temperature Fluctuation: ≤1.8℉ (1℃)
Heating Time: 77°F ~ 140°F≤30min
(25℃ ~ 60℃≤30min)
Cooling Time: 77°F ~ 32°F≤50min
(25℃ ~ 0℃≤50min)
Volume: 200L
Number of Channels: 160CH
Heating Efficiency: 77℉ ~ 140℉≤30min
(25℃ ~ 60℃≤30min)
Cooling Efficiency: 77℉ ~ 32℉≤50min
(25℃ ~ 0 ℃≤50min)