Combined with the A703-TZ-30A-T positive probe, it is used for testing 30A cylindrical batteries, detecting parameters such as voltage and current, and performing battery performance testing, formation, and capacity grading.
A703-TZ-30A
Technical Specifications
Equipment name 30A Negative Probe
Model A703-TZ-30A
Current 30A
Probe Head Diameter 0.35"(9mm)
Terminal M8
Electrochemical Instruments
CT-8002S-5V100mA-CV-thumb
Battery Test Equipment-NEWARE
CT-8002S-5V100mA-CV
Portable Battery Testing System
  • Voltage & Current Accuracy±0.01% F.S.
  • Recording Frequency1000Hz
  • Current Response Time≤20μs
  • CV Testing
  • Type-C Power Port
  • 6-Range Current Measurement
CE-6004-Pro-5V600A-thumb
Battery Test Equipment-NEWARE
CE-6000-Pro Cell Testing System
CE-6000-Pro Power Cell Testing System
  • Voltage & Current Accuracy: ±0.02% F.S.
  • High-Frequency Sampling: 200Hz
  • Current Conversion Time: ≤2ms
  • Current Response Time: ≤1ms
  • Minimum Pulse Width: 10ms
  • Feedback Efficiency (Max): 75%
CE-4008Q-5V30A-thumb
CE-4008Q-5V30A
CE-4000 Battery Testing System
  • Voltage & Current Accuracy±0.05% F.S.
  • Recording Frequency10Hz
  • Sampling Time100ms
  • Current Response Time≤1ms
  • Energy Efficiency>65%
  • Off-Line Test1GB
CE-4008Q-5V15A-thumb
CE-4008Q-5V15A
CE-4000 Battery Testing System
  • Recording Frequency10Hz
  • Sampling Time100ms
  • Energy Efficiency>65%
  • Off-Line Test1GB
NEWARE-Battery Tester-CT-4008Q-5V100mA-124
CT-4008Q-5V100mA-124
CT-4000 Battery Testing System
  • Recording Frequency10Hz
  • Minimum Pulse Width500ms
WGDW-100L-70C-380V-5U-thumb
NEWARE-Environmental Test Chamber
WGDW-100L-70C-380V-5U
High and Low Temperature All-in-One Testing System
  • Volume: 100L
  • Space for Test System: 5U
  • Temperature Fluctuation: ≤0.9℉ (0.5℃)
  • Temperature Deviation: ±3.6℉ (±2℃)
  • Heating Time: 68°F ~ 302°F≤60min
    (20℃ ~ 150℃≤60min)
  • Cooling Time: 68°F ~ -94°F≤75min
    (20℃ ~ -70℃≤75min)
NEWARE PC Coin Cell All-in-One Testing System
WHW-200L2-0C-220V-9U-PC
PC All-in-One Battery Testing System
  • Volume: 100L*2
  • Number of Channels: 160CH
  • Temperature Fluctuation: ≤1.8℉ (1℃)
  • Heating Time: 77°F ~ 140°F≤30min
    (25℃ ~ 60℃≤30min)
  • Cooling Time: 77°F ~ 32°F≤50min
    (25℃ ~ 0℃≤50min)
NEWARE-Battery Tester-All-in-One Testing System-WIHW-200L-160CH-B
WHW-200L-0C-220V-5V100mA-160CH
Coin Cell All-in-One Battery Testing System
  • Volume: 200L
  • Number of Channels: 160CH
  • Heating Efficiency: 77℉ ~ 140℉≤30min
    (25℃ ~ 60℃≤30min)
  • Cooling Efficiency: 77℉ ~ 32℉≤50min
    (25℃ ~ 0 ℃≤50min)